Solen gjør jobben
Havsalt produseres ved fordampning i saltdammer langs Middelhavet, i land som Spania, Tunisia, Italia og Egypt. Sol og vind trekker ut vannet, og saltkrystallene blir liggende igjen, uten bruk av fossilt brensel i selve utvinningen.
To bruksområder, to kvaliteter
Havsalt til vei har en grov kornstørrelse som gjør at det blir liggende lenge på veibanen. Havsalt til fisk vaskes og sentrifugeres i en egen prosess, slik at det blir renere og bedre egnet for salting av fisk og klippfisk.
Renhet og hvithet er avgjørende for kundene i fiskeindustrien, ikke bare for veiholderne.
Ny bruk i landbasert oppdrett
I RAS-anlegg, der store mengder vann renses og gjenbrukes, spiller salt en viktig rolle for fiskehelsen. På Færøyene brukes salt i alle smoltanlegg for å forberede fisken på sjøvann før utsett, og Island beveger seg i samme retning.
Lang erfaring med havsalt
Saltimport har levert salt siden 1915, og kjenner både veisektoren og fiskerinæringens behov for kvalitetssalt.








